Dechovka DOLANKA
Stránky věnované dechovce Dolance z Dolan u Olomouce

Z HISTORIE

Po roce 1918 nastal velký rozmach dechovek. Z blízkého okolí jmenujme alespoň dechovku v Samotíškách, Droždíně, Velké Bystřici, Bohuňovicích, Černovíře, Hodolanech, na Svatém Kopečku atd. Mnoho z nich ovšem brzy zaniklo. Když v roce 1879 založil Josef Zatloukal dechovou kapelu, netušil, že tato přetrvá až do dneška. Kapela byla poskládána z muzikantů z celého okolí a čítala něco kolem patnácti členů.

Jedna z nejstarších dochovaných fotografií dechové hudby pana Pavlity
jedna z nejstarších dochovaných fotografií dechové hudby pana Pavlity

Za působení kapelníka Antonína Pavlity po roce 1895 se kapela rozrostla až na 45 lidí. Hudebníci byli vesměs velmi dobří a téměř všichni byli odchovanci tříleté vojenské služby u vojenské hudby, ostatní byli místní řemeslníci, z nichž většina hrála na nějaký hudební nástroj. Mimo dechovku hráli její členové ve smyčcovém orchestru, jak se tenkrát říkalo "štrajch" a to nejvíce na plesech, tanečních zábavách a v ochotnickém divadle. Dolanská kapela měla tenkrát velký okruh působnosti. Od Hrubé Vody až po Uničov. To bylo všem v čase před první světovou válkou, kdy v širokém okolí nebyla žádná dechová kapela. Dechovka měla v minulosti podstatně více příležitostí ke svému uplatnění při vystoupeních na veřejnosti. Organizace jako Sokol, Orel, Dělnická tělovýchovná jednota a hasiči pořádaly veřejná cvičení, hodové a zahradní slavnosti, karnevaly a v zimním období plesy, kde dechovka nesměla chybět. Mimo uvedená vystoupení dechovka hrála na pohřbech v celém okolí. Téměř každou letní neděli se někde hrálo. Takové nedělní odpoledne bylo v podstatě koncertním vystoupením, kde se hrály většinou poslechové skladby. V roce 1946 byl z kmenových hráčů dechovky založen taneční orchestr, který procházel generačními změnami až do roku 1966, kdy vznikl taneční orchestr "Impuls" pod vedením Bedřicha Kráčmara z Bělkovic, který tento orchestr úspěšně vedl až do roku 1983. Obsah tanečního orchestru byl přizpůsoben dobovým požadavkům a vedle trumpety, pozounu a saxofonu měly zde své místo elektrofonické nástroje, sólová, doprovodná a basová kytara, varhany, bicí a zpěv. Na zpěvu se vedle sólových zpěváků podílela prakticky celá kapela.

Až do roku 1948 bylo kapelnictví jako živnost s patřičným živnostním listem. Než mu byl vydán, musel prokázat potřebné znalosti k vedení kapely. Od roku 1949 do roku 1989 byla hudba organizována u zřizovatele a tím byla Osvětová beseda. Jednotliví členové pak byli organizováni ve Svazu hudebníků. Každá kapela byla hodnocena na přehrávkách, které se konaly jednou za 2 až 3 roky. Podle kvality předvedeného výkonu byl kapele přiznán kvalifikační příplatek na základní hodinovou sazbu. Na kvalifikačních přehrávkách byla dolanská kapela vždy hodnocena mezi nejlepšími. Součástí hodnocení kapely v rámci přehrávek bylo i přezkoušení znalostí kapelníka, které dopadlo vždy velmi dobře.

K udržení dobré úrovně kapely bylo nutné vedle pravidelných zkoušek obnovovat repertoár a to s ohledem na kvalitu všech hráčů a technické možnosti kapely. Notový materiál koncertního charakteru se získával hlavně od Posádkové hudby Olomouc, upravený pro menší dechovku. Moderní úpravy pro kapelu psal Radek Mather z Olomouce, nové skladby byly získány od prof. Mojmíra Zedníka a Jana Pavla. Lidovky pro menší kapelu upravoval Mirek Badal. V osmdesátých letech byla dechová hudba pojmenována názvem "Dolanka". Byl to okamžitý nápad člena kapely Květoše Pospíšila při dotazu pořadatelů, pod jakým názvem mají uvést kapelu na plakátech. Odpověď' zněla: "Dechovka Dolanka pod vedením kapelníka Jana Foukala". Pod tímto názvem dechovka vystupuje dodnes. Činnost dechovky byla vždy pestrá. Byly to hry při dožínkových slavnostech, sportovních akcích, oslavách významných státních výročí, slavnostních průvodech, o velikonocích, pokud nebyly zakázány průvody církevního charakteru "velikonoční matičky" z Bělkovic, a společně s tanečním orchestrem Impuls plesy v Dolanech a celém okolí. Po dobu pěti let dechovka s tanečním orchestrem pořádala vlastní podzimní karnevaly, plesy hudebníků v Dolanech a Bělkovicích. Dechovka hrávala i na okresních plesech hudebníků v Olomouci. Uskutečnila i řadu koncertů. Ty nejvýznamnější byly při výstavách jiřin pořádaných Základní školou v Dolanech, při příležitosti 130 let od narození Františka Kmocha v roce 1978, při oslavách stoletého a stodesetiletého výročí trvání dechové hudby v letech 1979 a 1989, při oslavách 750 let od založení obce Dolany, 750 let od založení obce Bělkovice, 900 let od založení obce Lašťany. K výraznému oživení dechovky přispěl koncert na jaře 1998 a účast dechovky na Žváčkovém festivalu v Konici. Činnost dechovky je závislá zejména na dobré úrovni všech muzikantů, příležitostech k veřejnému vystupování, zázemí - prostorách ke zkoušení, slušném technickém vybavení, nebát se dát příležitost ke hraní mladým hudebníkům a hlavně velké snaze a obětavosti celé kapely dokázat, že dechovka má v hudebním světě stále své významné postavení.


stránky vytvořil Lukáš Foukal, spolupracuje František Schneider
fotoreportéři webu Dolanky: Gabriela Rašková, Miroslav Jahn, Jana Schneiderová, Jaroslav Mohapl a Eva Černá